تاثیر EQ در موفقیت

توضیحات

تاثیر EQ در موفقیت

 

اهمیت هوش هیجانی(EQ) امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست. گفتن این مسئله که انسان دارای هوش های چندگانه بوده و از بین همه آنها بر خلاف تصور عمومی، بجای هوش منطقی افراد ­(IQ)، این هوش هیجانی(EQ) است که عامل موفقیت در زندگی فردی و حرفه ای است، در بهترین حالت دانستنی های عمومی ما حول این موضوع را افزایش می دهد.اما هوشمندی واقعی آگاهی از سطح هوش هیجانی، نقاط قوت و ضعف خودمان و کاربست و اتصال این اطلاعات در اقدامات بهبود و توسعه فردی است. از اینرو در این مقاله قصد داریم تا به معرفی یک ابزار معتبر و لزوم پرداختن به بحث هوش هیجانی بپردازیم.

یک دهه قبل، شرکت ها و کارفرمایان برای انتخاب افراد، از آزمون های هوش (IQ) استفاده می کردند. ولی در سال های اخیر، محققان دریافته اند که (IQ) تنها شاخص موفقیت افراد نیست. اکنون توجه به سمت هوش هیجانی (EQ) است که به عنوان شاخصی کلیدی برای موفقیت افراد محسوب می شود

. هوش هیجانی، نوع دیگری از باهوش بودن است و شامل درک احساسات خود برای تصمیم گیری مناسب در زندگی است. (EQ) توانایی کنترل حالت های اضطراب آور و کنترل واکنش هاست. این به معنی پر انگیزه و امیدورا بودن به کار و رسیدن به اهداف است. به طور کلی (EQ) یک مهارت اجتماعی است و شامل همکاری با سایر مردم، کاربرد احساسات در روابط و توانایی رهبری سایر افراد است

هوش هیجانی را با نام های هوش احساسی و هوش عاطفی نیز می شناسند   

لزوم دسترسی و استفاده از ابزار سنجش :

با توجه به اهمیت هوش هیجانی در زندگی، لزوم دسترسی به ابزار سنجش مناسبی که متناسب با فرهنگ و جامعه ایرانی قابل کاربرد باشد، در این زمینه وجود دارد. یک از ابزار معتبر در این زمینه، پرسشنامه هوش هیجانی بار- اٌن است که به دلیل جامعیت، سادگی، تنوع سوالات و نابستگی به فرهنگ غیر ایرانی، از بیشترین کاربرد در بین محققان ایرانی برخوردار است.

معرفی مشخصات آزمون هوش هیجانی بار- اٌن:

آزمون هوش هیجانی بار- اٌن در سال 1980 با طرح این سوال که «چرا بعضی از مردم نسبت به بعضی دیگر در زندگی موفق ترند؟» آغاز گردید. در این سال مولف؛ مفهوم، تعریف و اندازه ای از هوش غیر شناختی (بار- اٌن) ارائه نمود.

این آزمون، دارای 117 سوال و 15 مقیاس می باشد که توسط بار- اٌن بر روی 3831 نفر از 6 کشور (آرژانتین، آلمان، هند، نیجریه و آفریقای جنوبی) که 48.8 درصد آنان مرد و 51.2 درصد آنان زن بودند، اجرا و به صورت سیستماتیک در آمریکای شمالی هنجاریابی گردید. نتایج حاصل از این هنجاریابی نشان داد که آزمون از حد مناسبی از اعتبار و روایی برخوردار است. پاسخ های آزمون نیز روی یک مقیاس 5 درجه ای در طیف لیکرت (کاملا موافقم، موافقم، تاحدودی مخالفم، مخالفم و کاملا مخالفم) تنظیم شده است. مقیاس های این آزمون عبارتند از:

الف) جنبه های هوش هیجانی درون فردی شامل:

 1. خودآگاهی هیجانی : توانایی آگاه بودن و فهم احساس خود.
 2. خود ابرازی: توانایی ابراز احساسات، باور ها و افکار صریح خود و دفاع از مهارت های سازنده و بر حق خود.
 3. عزت نفس: توانایی آگاه بودن از ادراک خود، پذیرش خود و احترام به خود.
 4. خود شکوفایی: توانایی درک ظرفیت های بالقوه و انجام چیزی که می توان انجام داد، تلاش برای انجام دادن و لذت بردن.
 5. استقلال: توانایی هدایت افکار و اعمال خود و آزاد بودن از تمایلات هیجانی.

ب) جنبه های هوش هیجانی بین فردی شامل

 1. همدلی: توانایی آگاه بودن و درک احساسات دیگران و ارزش دادن به آن.
 2. مسئولیت پذیری اجتماعی: توانایی بروز خود به عنوان یک عضو دارای حس همکاری موثر و سازنده در گروه.
 3. روابط بین فردی: توانایی ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش متقابل که به وسیله نزدیکی عاطفی، صمیمیت، محبت کردن و محبت گرفتن توصیه می شود.

ج) جنبه های هوش هیجانی توان سازگاری

 1. واقع گرایی: توانایی سنجش هماهنگی بین چیزی که به طور هیجانی تجربه شده و چیزی که به طور واقعی وجود دارد.
 2. انعطاف پذیری: توانایی سازگار بودن افکار و رفتار با تغییرات محیط و موقعیت ها.
 3. حل مسئله: توانایی تشخیص و تعریف مشکلات، به همان خوبی خلق کردن و تحقق بخشیدن راه حل های موثر و بالقوه.

د) جنبه های هوش هیجانی مقابله با فشار 

 1. تحمل فشار روانی: توانایی مقاومت کردن در برابر رویدادها، موقعیت های فشار آور و هیجانات قوی، بدون جا زدن یا رویارویی فعال و مثبت با فشار.
 2. کنترل تکانش: توانایی مقاومت در برابر یک تکانش، سائق یا فعالیت های آزمایشی یا کاهش آنها، همچنین توانایی کنترل هیجانات خود.

ه) جنبه های هوش هیجانی خلق عمومی

 1. خوش بینی: توانایی زیرکانه خوب نگاه کردن به زندگی و تقویت نگرش های مثبت، حتی در صورت بروز حوادث ناگوار و احساسات منفی.
 2. شادمانی: توانایی احساس خوشبختی کردن در زندگی، لذت بردن از خود و دیگران، داشتن احساسات مثبت، صریح، مفرح و شوخ.

جمع بندی :

همه ما هم در مسیر یادگیری نیاز به طرح این پرسش و پاسخ به آن داریم که «چرا بعضی از مردم نسبت به بعضی دیگر در زندگی موفق ترند؟». آزمون بار-ان به صورتی علمی در جهت پاسخگویی علمی به این مسئله است. 

مانیتور و داشبورد خودرو را تصور کنید، وجود نشانگر های بنزین و سرعت و … اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار میدهد که آگاهی از آنها، کیفیت رانندگی شما را افزایش می دهد. موفقیت در زندگی شخصی و حرفه ای نیز حرکت در مسیری است که یکی از مهمترین عوامل لذت بردن وبهبود کیفیت آن برای همه ما، آگاهی از شاخص هایی است که در بالا معرفی شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.